Desatero dobrého spaní // a relaxace

Spánek patří k nejdůležitějším potřebám každého člověka. Trávíme jím až 30 procent svého času, představuje tedy podstatnou součást Vašeho života. Má-li Vám však přinášet tolik potřebnou relaxaci a odpočinek pro zvládnutí každodenních povinností, je dobré brát v potaz následující desatero.

1

LAMELOVÝ ROŠT

Lamelový rošt – základ zdravého spaní společně s matrací.

  • Pružné lamely podepírají tělo v místech, kde je potřeba. Na správných místech se zase dokážou prohnout – opora pro zdravé držení těla při spánku.
  • Prodlužuje životnost matrace – pomáhá matraci pružit a roznášet váhu těla.
  • Umožňuje provětrávat lůžeko, odvádět vlhkost, omezuje tvorbu plísní a bakterií v posteli.
2

ROŠT VYBÍREJTE SPOLEČNĚ S MATRACÍ

I ta sebelepší matrace může ztratit své kvality, pokud ji uložíte na nesprávnou podložku. Abyste plně využili přednosti a vlastnosti matrace, doplňte ji nejlépe pružným lamelovým roštěm.

3

NA POČTU LAMEL ZÁLEŽÍ

Čím více lamel, tím lépe rošt spolupracuje s matrací a dokáže se citlivěji přizpůsobit vašemu tělu. Kvalitní postelový rošt by měl mít alespoň 28 lamel.

4

ULEVTE UNAVENÉMU TĚLU

Lenošíte rádi v posteli, natékají vám nohy nebo máte omezenou pohyblivost? Pak uvítáte polohovací rošty, kdy si můžete ručně nastavit zádovou a nožní oblast do polohy, která vám uleví. Komfortnější relaxaci umožňují motorové rošty.

5

VYŘEŠTĚ NEDOSTATEK MÍSTA

Přebytečné věci můžete šikovně schovat do úložných prostor postele. Úložné prostory můžete využít také u některých typů roštů s ručním i motorovým polohováním.

6

SPÍTE V POLOZE NA BOKU?

Zvolte si rošt s ramenní kolébkou. Lamely v ramenní oblasti pod tlakem ramene uhnou a vaše rameno se může “zabořit”.  Při spánku na boku odlehčíte ramenům a páteř zůstane ve svém přirozeném tvaru.

7

MÁTE DÝCHACÍ OBTÍŽE NEBO ALERGIE?

Vyberte si nejlépe rošt s omyvatelnými plastovými lamelami nebo lamelami pokrytými fólií. Dejte přednost matraci z prodyšného materiálu a samozřejmostí je pratelný potah matrace s antibakteriální úpravou.

8

PŘIZPŮSOBTE SI TUHOST BEDERNÍ ČÁSTI

Tuhost lůžka můžete libovolně měnit nastavením posuvných objímek v oblesti beder. Čím více má rošt posuvných objímek, tím individuálnější přizpůsobení bederní oblasti.

9

PUSŤTE DO LOŽNICE ČERSTVÝ VZDUCH

Před spaním byste měli ložnici dobře vyvětrat. Ideální teploty na spaní by se měla pohybovat mezi 17 – 20 °C.

10

ZKLIDNĚTE SE

Ve večerních hodinách se vyhněte fyzické i psychické zátěži. Tělo je potřeba naladit na spánek například relaxační koupelí nebo šálkem bylinkového čaje.